Praha 5. září (ČTK) – V srpnu bylo v Česku vyhlášeno 60 bankrotů firem, o deset více než v červenci. Rovněž bylo vyhlášeno 415 bankrotů podnikatelů, což bylo o 82 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK. Zároveň stoupl počet návrhů na bankrot společností o dva na 78 a počet návrhů na bankrot podnikatelů o 104 na 456, ukázala.
Přes nárůst byl srpen z hlediska bankrotů podnikatelů mírně podprůměrným měsícem. „Počty bankrotů fyzických osob podnikatelů zůstávají i přes meziměsíční nárůst poměrně nízké, což je dáno mimo jiné i letním obdobím. Podle počtu návrhů na bankrot v posledních měsících by se však počet bankrotů neměl výrazněji zvyšovat ani v dalších měsících,“ uvedla dnes analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce bankrotů na 10.000 aktivních firem bylo podle firmy vyhlášeno v odvětví dopravy a skladování (27), ve zpracovatelském průmyslu (20) a v ubytování a stravování (18). Nejméně jich zaznamenalo odvětví vzdělávání a zdravotní a sociální péče (čtyři), v informačních a komunikačních činnostech (sedm) a v odvětví nakládání s nemovitostmi (osm).
Největší subjekt, u kterého byl vyhlášen bankrot, je společnost MSA s ruskými konečnými vlastníky. Společnost už několik let nezveřejňuje výkazy, v roce 2019 měla tržby přes jednu miliardu Kč a zaměstnávala okolo 400 zaměstnanců. Předmětem jejího podnikání je výroba potrubních armatur.
Další velkou zkrachovalou společností z hlediska tržeb i počtu zaměstnanců je Tesasing z Teplic, výrobce kovových konstrukcí a jejich dílů. Ta také nezveřejňuje výkazy, podle posledních v roce 2019 měla tržby přes 120 milionů Kč a 90 zaměstnanců. Z hlediska obratu je velkou zkrachovalou společností Premiot Group z Prahy, která se zabývá pronájmem a správou vlastních nebo pronajatých nemovitostí. Ve skupině je velké množství dceřiných společnosti. Insolvenční návrhy podaly například společnosti Studio Moderna z Prahy či Ekoklima z Milevska.
Také mezi podnikateli bylo poměrově nejvíce bankrotů na 10.000 subjektů v odvětví dopravy a skladování (57). Následovalo stavebnictví (41) a ubytování a stravování (29). Nejmenší část podnikatelů zbankrotovala v odvětví vzdělávání a zdravotní a sociální péče (pět), informačních a komunikačních činnostech (sedm) a profesních, vědeckých a technických činnostech (devět).
fd rdo