Praha 16. března (ČTK) – Platforma za reformu exekucí se ohradila proti průzkumu o postojích Čechů k pravidlům pro dlužníky, který pro Českou asociaci věřitelů (ČAV) provedla agentura STEM/MARK. Podle výsledků většina lidí se zmírněním podmínek oddlužení nesouhlasí. Podle platformy byly některé dotazy návodné a zjištění jsou zavádějící. Platforma to uvedla v prohlášení, které zaslala ČTK. Asociace kritiku odmítla.
Odpovědi respondentů se podle agentury STEM/MARK vztahují vždy pouze k položené otázce, nikoliv k celé problematice chystaných legislativních změn v této oblasti, což ani nebylo cílem výzkumu. „Interpretace výsledků v závěrečné zprávě z výzkumu se drží znění otázek, aniž bychom tyto výsledky jakkoliv zobecňovali,“ reagoval na kritiku Petr Gajdušek ze STEM/MARK.
Platformu tvoří organizace jako Charita ČR, Institut prevence a řešení předlužení či Rubikon Centrum, zástupci zaměstnavatelů i akademici. Podle šéfa ČAV Pavla Staňka naopak pohled zkreslují bojovníci za práva dlužníků.
Průzkum z přelomu února a března pro asociaci věřitelů ukázal, že většina lidí je proti zmírnění pravidel pro dlužníky. Se zkrácením oddlužení z pěti let na tři roky by souhlasila desetina dotázaných. Podle čtyř pětin by měl stát zajistit, aby se věřitel ke svým penězům dostal. Vedení asociace věřitelů míní, že většina lidí projednávané změny legislativy ke zmírnění podmínek oddlužení odmítá.
Podle platformy jsou ale některé otázky průzkumu návodné. Agentura se mimo jiné ptá, jestli lidé „souhlasí s tím, aby stát snížil vymahatelnost dluhů, čímž by mohlo dojít ke zdražení některých služeb“. V jiném dotazu respondenti vybírají, zda by cílem státu mělo být „odpustit dlužníkům jejich dluhy“ či „ztížit pro věřitele vymáhání dluhů, a tím je od něho odradit“. Platforma varuje před zkreslováním údajů a ovlivňováním veřejného mínění. Podle nich má vést k zablokování projednávaných změn ve Sněmovně.
Šéf České asociace věřitelů Pavel Staněk řekl, že „hrstka bojovníků za práva dlužníků“ výrazně zkresluje pohled zákonodárců na záležitosti dluhů. Míní, že postoj lidí je v drtivé většině případů odlišný od projednávaných změn legislativy. Podle platformy naopak změnám exekučního řádu a insolvenčního zákona brání silná lobby organizací, které na nynějším stavu profitují. Platforma zmiňuje právě asociaci věřitelů.
Podle údajů Exekutorské komory mělo loni v listopadu exekuci 719.503 lidí. Exekucí bylo 4,33 milionu. Zadlužený musel v průměru splácet bez úroků a poplatků 441.200 korun. Od loňského února se suma zvedla o 69.300 korun. Podle expertů na dluhovou problematiku se situace může v příštích letech kvůli dopadům epidemie a koronavirové krize zhoršovat.
ktk fd snm