Praha 4. května (ČTK) – V dubnu bylo v ČR vyhlášeno 1402 osobních bankrotů, o 124 méně než v březnu. Zároveň bylo podáno 1354 návrhů na osobní bankrot, o 361 méně než v předchozím měsíci. Tehdy ale šlo o nejvyšší čísla za poslední rok. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.
„Vzhledem k vysokému počtu návrhů na osobní bankrot, které soudy přijaly v březnu, můžeme v květnu očekávat mírný nárůst počtu vyhlášených osobních bankrotů. Jejich počet však stále zůstává výrazně pod úrovní, která byla běžná před vypuknutím současné pandemie,“ uvedla dnes analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (234), ve Středočeském kraji (161) a v Ústeckém kraji (145), nejméně na Vysočině (44) a v Pardubickém kraji (51).
V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 1402 osobních bankrotů, o 4635 (22 procent) méně než o rok dříve. Zároveň bylo podáno 16.518 návrhů na osobní bankrot, o 6408 (28 procent) méně než v předešlém období.
V červnu 2019 začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami pro oddlužení. Lidé tak mohou splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů. V druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po pěti letech od schválení oddlužení dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek věřitelů.
fd mha