Praha 13. června (ČTK) – Srážky ze mzdy dlužníků přestaly fungovat u 52 procent exekučních řízení. Jejich množství kleslo na historické minimum. Důvodem jsou rostoucí náklady na bydlení, které se promítají do růstu částky, kterou dlužníkům v exekuci nelze zabavit. Uvedli to dnes zástupci České asociace věřitelů na tiskové konferenci.
Nezabavitelná částka v posledních dvou letech výrazně vzrostla. Vypočítává se z takzvaných normativních nákladů na bydlení, o jejich zvýšení rozhoduje vláda. Na růst nezabavitelné částky, tedy minima, které musí dlužníkovi zůstat, podle asociace věřitelů nejvíc doplácejí drobní věřitelé, jako jsou pronajímatelé bytů, matky samoživitelky, oběti trestných činů nebo malí a střední podnikatelé, protože pak mohou přijít o jiný majetek.
„Dlužníkům tak sice zůstává víc peněz, ale výhodné to pro ně být nemusí. Když se totiž nedaří umořit pohledávku srážkami z příjmu, přistoupí exekutor k daleko invazivnějším způsobům, včetně zabavování movitých věcí nebo postihu nemovitostí,“ uvedla Zuzana Liškařová z advokátní kanceláře Arrows.
Problém se netýká jen exekucí, ale i insolvencí. V insolvenci, kde se před pěti lety dařilo měsíčně srážet dlužníkovi skoro 6000 korun, je nyní srážka o dvě třetiny nižší a dosahuje úrovně minimální možné splátky dluhu. Plošně to dopadá na celé spektrum věřitelů, včetně například společenství vlastníků bytových jednotek nebo bytových družstev.
Asociace věřitelů doporučuje, aby se systém srážek ze mzdy upravil. Vhodným řešením by podle ní mohlo být stanovení výše srážky procentem z celkového příjmu dlužníka. Variantou je i stanovení minimální výše měsíční srážky, která by byla pro dlužníky únosná a zároveň motivační. Asociace navrhuje 1750 Kč, což je na úrovni desetiny minimální mzdy.
jsa ptd