Praha 31. srpna (ČTK) – Výběr informací o takzvaném milostivém létě (druhé kolo akce, která umožňuje lidem zbavit se exekucí na dluhy u veřejných institucí, začne 1. září a potrvá do konce listopadu):
– Takzvané milostivé léto trvalo od loňského 28. října do 28. ledna letošního roku, cílem akce bylo umožnit lidem zbavit se exekucí na dluhy u veřejných institucí, a to bez penále, úroků a dalších plateb. Do akce se dobrovolně zapojily i některé soukromé subjekty včetně bank. Po zaplacení původní dlužné částky neboli jistiny a 908 korun exekutorovi se exekuční řízení uzavřelo. Podmínkou také bylo, aby dlužník dal exekutorovi jasně najevo, že má zájem tuto akci využít.
– Úprava navržená poslanci byla ve Sněmovně přijata loni v dubnu v rámci projednávání vládní novely občanského soudního řádu. Kromě zavedení tříměsíčního milostivého léta (termín pochází ze Starého zákona, v obecném smyslu označuje odpuštění dluhů a propuštění otroků) se dotkla i dalších starých dluhů. Umožnila od letošního ledna zastavování dlouhodobých bezvýsledných exekucí s jistinou do 1500 korun. Věřitelé získají část pohledávky ve formě daňové úlevy a exekutorům stát hradí část výdajů spojených s vymáháním peněz.
– Druhá etapa, kterou Parlament na základě návrhu vlády schválil letos v létě, se týká jen exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem, tedy začátkem první kampaně. Není pro lidi v insolvenci. Skončit budou opět moci exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Odměna exekutorovi proti minulé oddlužovací akci stoupne z 908 na 1815 korun. Výslovně se podle zástupců ministerstev práce a spravedlnosti také stanoví, jaké náleží exekutorovi náklady exekuce.
– Zavedení milostivého léta krátce před jeho začátkem loni v říjnu kritizovala Exekutorská komora, která zvolené řešení označila za nesystémové. Vadilo jí také, že exekutorům při milostivém létu proplatí jen část nákladů a budou je hradit ze svého. Obávala se také toho, že rozpočet přijde o peníze. Organizace na pomoc lidem v nouzi opatření naopak podporovaly s tím, že pomůže tisícům dlužníků situaci řešit a vrátit se do běžného života.
– Exekutoři a autoři zákona z řad poslanců se letos na jaře nemohli shodnout na tom, kolik lidem vlastně milostivé léto pomohlo. Podle Exekutorské komory se při akci exekuce zbavilo 15.000 lidí a exekutoři zastavili 42.000 případů. Dlužníkům byly odpuštěny penále, úroky a další platby za 1,55 miliardy korun. Lidé uhradili původní dluh za 390 milionů korun. Prezident komory Jan Mlynarčík uvedl, že ho překvapil nízký zájem a označil možnost opakování projektu za přinejmenším diskutabilní. Zastavených 42.000 exekucí představovalo podle komory jen 3,2 procenta z 1,3 milionu případů, u kterých mohli dlužníci akci využít.
– Předseda poslanců KDU-ČSL a jeden ze spoluautorů akce Marek Výborný označil čísla předložená komorou za neúplná, nepočítají podle něj s řadou řízení, jejichž ukončení ještě v té době (na konci března) nebylo zanesené v evidenci. „Exekutorské úřady ještě procesují možná víc než polovinu případů. V té statistice se ještě nemohou objevit, protože ještě nebylo vydáno usnesení o zastavení exekuce,“ řekl. Podle poslanců chtějí exekutoři zveřejněním zkreslených dat relativizovat úspěch milostivého léta a pokusit se zabránit opakování akce. Exekutorská komora oznámila, že si za svými čísly stojí.
– Výborný a jeho opoziční kolega Patrik Nacher (ANO) poukázali na rozpor mezi čísly Exekutorské komory a údaji, které zveřejnili velcí věřitelé jako Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nebo pražský dopravní podnik (DPP). VZP získala v milostivém létě od dlužníků 212 milionů korun a odpustila penále 666 milionů korun. Do této doby dlužníkům u VZP skončilo přes 14.200 exekucí. Částky a počty nebyl ke konci dubna konečné. DPP pak k půli dubna uváděl 13.846 uzavřených exekucí. Dlužníci splatili 14,5 milionu korun, firma jim odpustila penále, úroky a další platby za zhruba 146 milionů Kč.
– Za úspěšnou akci označují milostivé léto organizace, které se zabývají mimo jiné pomocí lidem v dluhové pasti. „Patnáct tisíc lidí, kteří se díky akci zbavili všech svých exekucí a jsou po zaplacení původního dluhu konečně čistí, je velkým úspěchem. Navíc další lidé si snížili počet svých exekucí, a snížili tak svůj celkový dluh,“ uvedl například ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.
– Milostivé léto ocenil i expert na dluhovou problematiku společnosti Člověk v tísni (ČvT) Daniel Hůle, podle jehož slov představovalo pro dlužníky „ojedinělou příležitost začít nový život“. ČvT už na podzim upozornil na to, že pro některé lidi může být problém obstarat si ve stanovené tříměsíční lhůtě částku nutnou na vyrovnání původního dluhu. Člověk v tísni proto uspořádal sbírku, ze které pomáhal lidem, kterým zastavení exekucí pomohlo dostat se z dluhové pasti.
– V polovině srpna vláda zveřejnila návrh zákona, podle kterého by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto. Pokud by splatili od začátku července do 2. října nedoplatky na daních, stát by jim odpustil úroky a některé další platby. Daňové milostivé léto se má podle návrhu týkat jen fyzických, ne právnických osob, a jen nedoplatků vzniklých do letošního 30. června. Drobné nedoplatky do 200 korun by se pak mohly úplně škrtnout. Částky nad 10.000 korun by se daly srovnat také ve čtyřech splátkách, byl by na to rok do začátku října 2024.
pvl rmi