Praha 26. srpna (ČTK) – Výběr událostí kolem krachu Sberbank CZ (pražský městský soud dnes na banku prohlásil konkurz):
24. února – Ruský prezident Vladimir Putin nad ránem oznámil, že dal svolení ke „speciální vojenské operaci“. Ruské síly napadly Ukrajinu z Ruska a z Běloruska a také z poloostrova Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Rusové zahájili rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na téměř celou zemi.
25. února – Sberbank CZ, která má vazby na Rusko (hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank, na kterou letos Evropská unie uvalila sankce po útoku na Ukrajinu), ve 14:00 uzavřela své pobočky v ČR. Důvodem byly podle mluvčí banky Radky Černé bezpečnostní problémy na pobočkách. Od ruského vpádu na Ukrajinu se před některými pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. Některé české firmy kvůli ruské invazi vyhlásily už předtím bojkot služeb banky.
27. února – Česká Sberbank na konci víkendu oznámila, že ponechá své pobočky uzavřené. Zastavené zůstanou rovněž karetní transakce a internetové bankovnictví. Důvodem byl podle banky výrazný odliv vkladů klientů kvůli invazi na Ukrajinu.
28. února – Česká národní banka zahájila kroky k odnětí licence Sberbank CZ, a to kvůli zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů.
– Sberbank CZ oznámila, že dočasně umožní karetní transakce s denním limitem 1000 Kč na kartu. Pobočky ale ponechala zavřené a zastavila transakce internetového bankovnictví.
2. března – Mateřská Sberbank oznámila, že odchází z Evropy. Zdůvodnila to velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku, ruskou invazi na Ukrajinu ve svém vyjádření nezmínila. Rozhodnutí se netýká provozu banky ve Švýcarsku. Banka informovala, že už není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné na to, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům.
4. března – Garanční systém finančního trhu informoval, že 9. března začne prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům Sberbank CZ. Garanční systém vyplatí sto procent vkladů klientů, maximálně však do 2,499.500 korun (ekvivalent 100.000 eur) na jednoho vkladatele. Celkem půjde o 24,2 miliardy korun.
9. března – Začala výplata vkladů klientů Sberbank CZ. Za první měsíc Komerční banka vyřídila 57.600 žádostí a vyplatila náhrady vkladů za 20,9 miliardy korun, což je 86 procent vkladů. Výplata institucionálním klientům (platební instituce, poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz, vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, obchodníci s cennými papíry nebo soudní exekutoři, na jejichž účtech jsou deponovány peníze pro oprávněné a přihlášené věřitele podle exekučního řádu) začala 22. dubna, od 28. června se pak vyplácejí takzvané zvýšené náhrady (tedy vklady z prodeje domů k bydlení či z dědictví, a to až do dvojnásobku základního limitu 100.000 eur).
22. března – Server Seznam Zprávy uvedl, že českým obcím zůstalo podle dokumentu Svazu města a obcí v uzavřené Sberbank CZ 2,53 miliardy korun, 672 milionů korun přitom mohly vybrat bez výpovědní lhůty. Server také připomněl, že přes 2,5 miliardy korun zůstává v bance také pěti krajským úřadům, jen Kraji Vysočina v bance zůstalo 2,4 miliardy korun.
14. dubna – Česká národní banka (ČNB) rozhodla o odebrání licence Sberbank CZ.
30. dubna – Sberbank CZ oznámila, že nepodá rozklad proti rozhodnutí České národní banky o odnětí licence a zamířila tak k likvidaci. Od tohoto dne tak nesměla česká Sberbank přijímat vklady, poskytovat úvěry a vykonávat další činnosti s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků.
2. května – ČNB pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Městský soud v Praze odpoledne poslal banku do likvidace a jmenoval likvidátorkou Jiřinu Lužovou.
29. července – Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ, rozhodnutí soud zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Server Lidovky.cz předtím napsal, že o úvěrové portfolio Sberbank CZ nakonec nikdo neprojevil zájem. Podle serveru se o odkup aktiv ucházely investiční skupina PPF se svou Air Bank, Česká spořitelna a ČSOB. Závaznou cenovou nabídku ale nakonec žádný ze zájemců nepodal. Banka tedy sama na sebe podala insolvenční návrh.
5. srpna – Sberbank CZ zveřejnila na svém webu stanovisko Finančního analytického úřadu (FAÚ), podle kterého majetek české Sberbank nepodléhá protiruským sankcím. Podle FAÚ, který spadá pod ministerstvo financí, sice ruská Sberbank českou Sberbank CZ formálně vlastní, ale neovládá ji.
26. srpna – Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ. Přezkumné jednání o přihlášených pohledávkách nařídil na 6. října, následovat bude ten den i schůze věřitelů. Insolvenční správkyní zůstala rozhodnutím soudu Jiřina Lužová. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.
pvl rdo