Ostrava 12. května (ČTK) – Konkurz zkrachovalé ostravské Union banky téměř po 20 letech zřejmě skončí. Proti konečnému usnesení se ve třicetidenní lhůtě, která uplynula ve středu, zatím nikdo neodvolal. Správce konkurzní podstaty Lukáš Raida tak pravděpodobně bude moci zahájit výplatu peněz určených v usnesení. Ještě ale bude třeba několik dní počkat, zda soudu případně nedorazí odvolání poslané poštou. Rozhodující je totiž datum podání. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Martina Schwettrová.
Mezi přibližně 75.000 věřitelů se nyní bude rozdělovat 526,4 milionu korun. Většinu z této sumy ale dostane Fond pojištění vkladů, který dříve vyplatil peníze klientům zkrachovalé banky. Na většinu ostatních věřitelů tak zbudou minimální částky.
Union banka zavřela své pobočky v únoru 2003. V celé republice měla přibližně 130.000 klientů, 90 poboček a údajně disponovala vklady 17 miliard korun. Po prohlášení konkurzu byly uznány pohledávky za zhruba 15,6 miliardy korun.
Správce konkurzní podstaty v konečné zprávě uvedl, že ve třech vlnách už bylo věřitelům vyplaceno 6,2 miliardy korun. Vyplácené peníze pocházely z toho, co bance zůstalo na účtech, a také například ze zpeněžení jejího majetku či pohledávek. „Celková míra uspokojení věřitelů by měla dosáhnout 43,3 procenta,“ uvedl Raida.
Fond pojištění vkladů po krachu banky vyplatil klientům 90 procent jejich vkladů, nejvýše však do 800.000 korun. V konkurzu si pak tyto peníze nárokoval. Klienti v konkurzu žádali o vyplacení zbylých deseti procent svých vkladů či větší částky, pokud jejich vklady přesahovaly 800.000 korun.
Celé konkurzní řízení podle Raidy bylo mimořádně komplikované a složité a svým rozsahem výrazně přesahovalo běžná konkurzní řízení. Vzhledem k množství věřitelů se například neustále měnili účastníci konkurzního řízení: namísto věřitelů, kteří mezitím zemřeli, nastupovali jejich dědicové a za zaniklé právnické osoby jejich právní nástupci, pokud nějací byli.
Union banka byla středně velká banka, která na českém trhu působila v letech 1991 až 2003. V roce 2003 jí Česká národní banka odebrala bankovní licenci a banku soud poslal do konkurzu. V době krachu patřila Union banka italské skupině Invesmart.
Krach banky vyšetřovala i policie. Před soudem skončilo pět manažerů, soud o nich ale nerozhodl díky amnestii tehdejšího prezidenta Václava Klause. Stejně tak se amnestie týkala i hlavního představitele skupiny Invesmart Guiseppeho Roselliho, který byl stíhán samostatně.
vpl hj