Praha 19. března (ČTK) – Průzkum o postojích Čechů k pravidlům pro dlužníky, který pro Českou asociaci věřitelů (ČAV) provedla agentura STEM/MARK a který vyvolal kritiku, posoudí nezávislí odborníci. Uvedlo to dnes Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR v prohlášení, které zaslalo ČTK. Předsednictvo sdružení doporučilo, aby se do skončení posuzování výsledky průzkumu nepoužívaly.
Sněmovna jedná o úpravě pravidel oddlužení a exekucí. Průzkum z přelomu února a března pro asociaci věřitelů ukázal, že většina lidí je proti zmírnění pravidel pro dlužníky. Se zkrácením oddlužení z pěti let na tři roky by souhlasila desetina dotázaných. Podle čtyř pětin by měl stát zajistit, aby se věřitel ke svým penězům dostal. Vedení asociace věřitelů uvádí, že většina lidí projednávané změny zákonů ke zmírnění podmínek odmítá. Podle Platformy za reformu exekucí byly některé dotazy návodné a zjištění jsou zavádějící.
„Vidíme, že dotazník vykazuje některé znaky nevhodné formulace otázek. Doporučujeme proto všem, kteří tento výzkum využívají k rozhodování týkajících se tématu tohoto výzkumu, aby se zdrželi jeho využití do doby, než bude odborně a nezávisle posouzen,“ napsalo předsednictvo SIMAR.
Sdružení si vyžádalo vyjádření agentury STEM/MARK a sledovalo podněty odborníků na sociálních sítích. Uvedlo, že sběr dat se v agentuře pravidelně kontroluje a je podle standardů kvality. Tento průzkum zatím kontrolou neprošel. Podle předpokladů se ale uskutečnil podle stanovených pravidel. Pro podobu otázek SIMAR regule nemá. Vedení sdružení poukazuje ale na to, že výzkumník má vždy postupovat tak, aby jeho výzkum co nejlépe odrážel realitu. Tlak na vydání rychlého stanoviska předsednictvo odmítá.
„Souhlasíme však s tím, že načasování zveřejnění projektu klientem těsně před projednáváním problematiky v Poslanecké sněmovně ČR se zdá nešťastné. Nebyl zde dostatečný prostor pro společenskou debatu o významu výstupů tohoto výzkumu. Proto rozumíme naléhavým hlasům, které po takové debatě volají a dožadují se korekce,“ uvedlo vedení SIMAR.
Platforma za reformu exekucí poukazuje na to, že se agentura mimo jiné ptá, jestli lidé „souhlasí s tím, aby stát snížil vymahatelnost dluhů, čímž by mohlo dojít ke zdražení některých služeb“. V jiném dotazu respondenti vybírají, zda by cílem státu mělo být „odpustit dlužníkům jejich dluhy“ či „ztížit pro věřitele vymáhání dluhů, a tím je od něho odradit“.
Podle agentury STEM/MARK se odpovědi vztahují vždy pouze k položené otázce, nikoliv k celé problematice chystaných legislativních změn v této oblasti, což ani nebylo cílem výzkumu. „Interpretace výsledků v závěrečné zprávě z výzkumu se drží znění otázek, aniž bychom tyto výsledky jakkoliv zobecňovali,“ reagoval už dříve na kritiku Petr Gajdušek ze STEM/MARK.
SIMAR si obvykle vyžádá nezávislé posouzení. Poté se s agenturou vede neveřejné řízení. Postupy průzkumů se následně zlepší tak, aby se pochybení neopakovala. Pokud by náprava nebyla možná, mohou následovat i sankce a vyřazení ze SIMAR.
Podle předsednictva je téma dluhů a exekucí závažné, neziskové organizace považují změny pravidel za nutné a politické názory jsou rozpolcené. SIMAR uvádí, že i v jiných výzkumech o této problematice se objevují pochybnosti. Navrhuje uspořádat veřejné fórum odborníků. Obrátit se chce i na metodický tým Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
ktk rot